pic-1

Uçak Kargo Adrese Teslim

Mevzuat gereği değeri 7500.00 Euro geçmeyen ağırlıkları 150 Kgs aşmayan Ticari veya Bireysel Uçak kargo yurtdışı kargo gönderileriniz için devlet Türkiye çıkışlarında resmi gümrük beyannamesi olmadan gönderilmesine izin verir. Gönderim yaparken AirLojistik’ e imzalı içerisindekileri detayları açıklanmış Proforma İnvoice ile kolinizi teslim etmeniz yeterlidir. Türkiye çıkışında ticari fatura kesmeniz gerekmez, Ambar mal kabul ücretleri, Gümrükçü komisyon ücretleri ödemezsiniz. Haftanın 6gecesi bulunan uçak kargoları ile yurtdışı çıkışları sağlanır. Adresinizden alınır, belirtilen süre zarfında uçak kargo ile gönderilerek yurtdışı adresine teslimat yapılır. Uçak kargo ücreti karşılığı AirLojistik taşıma bedelini faturalandırarak size ulaştırır.

Diplomatik Uçak Kargolar

Hükümetler veya dış ülkelerdeki temsilcilikler arasında gönderilen eşyalardır. Diplomatik eşyalar iki şekilde işlem görür. Diplomatik posta ise değerli kargo gibi işleme alınırken; Diplomatik kargo ise normal kargo gibi işleme alınır. Havayolları yani taşıyıcılar kendi gönderim haklarını kabul vs bu hususta saklı tutar. Paketlemesi özel diplomatik torba ve ambalajlarında olmalıdır. Özel bir etiketi yoktur. Diplomatik seltifikası(diplomatik posta veya eşya olduğunu gösteren ek bir belge) ile kabul edilir. Sadece konşimentonun Description of goods hanesine “Diplomatic Cargo” veya “Diplomatic Mail” (seltifikada nasıl yazılmış ise) ifadelerinden biri yazılır. Bu kargolar içerikleri sebebiyle özel kargolardır.

Uçak Kargo ile Tehlikeli Madde Taşınması

Hava taşımacılığında sağlığa, emniyete, çevreye, ve diğer varlıklara zarar verme riski taşıyan, DGR kitabındaki Tehlikeli maddeler listesinde tanımlanmış veya bu kurallara göre sınıflandırılmış olan madde veya nesnelerdir. Tehlikeli madde kurallarına uygun olarak tanımlanmalı, sınıflandırılması, paketlenmeli, işaretlenmeli, etiketlenmeli ve dökümanları hazırlanmalıdır. Ayrıca taşıyacak olan havayolu firması tehlikeli madde içeren kargo için üretici tarafından hazırlanmış olan MSDS formunu okuyarak taşınabilirliğini onaylayıp fiyatlandırmaktadır. Sabit fiyatlar geçerli değidir, Taşıyıcı havayolu gönderilecek tehlikeli madde fiyatlamasını kendisinde saklı tutar.

Uçak Kargo Zati Eşya - Fazla Bagaj

Kargo etiketi dışında özel bir etiketi yoktur. Yolcu kontuarında check-in yapılırken bagajlar bilet kuralları gereği taşımaya müsade edilen olarak kabul edilir. Ücretsiz (bilete dahil) olarak taşımaya müsade edilen kilogramı aşarsa kargo olarak gönderilir. Gönderici ve alıcının isim adresleri açıkça düzenlenen airwaybill üzerinde görünmektedir. Gönderici fazla bagajını uçak kargo olarak(Zati Eşya) götürmek isterse gümrük işlemlerinin yapılıp, rezervasyon ve konfirmasyonlarını IATA kuralları ve taşıyıcı acente ile gerçekleştirebilir. Havayolu acentesi tarafından hazırlanacak olan Airwaybill üzerinde bulunan “Accounting İnformation” hanesine yolcunun bilet numarası, uçuş numarası, varış havalimanı mutlaka yazılı belirtilmelidir. 

Uçak Kargo Cenaze Taşıması

Özel kargo taşımacılığı olarak kabul edilen cenazeler iki şekilde taşınmaktadır. Ülkemizde yaygın olmayan Kül Halinde Cenaze olup; Kül özel bir vazo içinde olacağından kırılmaya karşı önlem alınarak paketlenmektedir ve ön hazırlık gerektirmez. Diğeri ise Tabutta Cenaze taşımasıdır. Lehimlenmiş kurşun ve çinko iç tabut tahta tabuta konularak üzerine su geçirmeyen katranlı muşamba ile örtülerek cenaze olduğu belli olmayacak şekilde paketlenmeli ve dış paket üzerinde taşımak için sağlam kol demiri olmalıdır. Bazı ülkeler tabutta cenazeler için tahnit (çürümeyi önleme) raporu isteyebilirler. Herhangi bir havayolu ile cenaze taşınacaksa her zaman öncelikli kargodur, Diğer kargolardan öncelik verilir.

Uçak Kargo ile Değerli Kargo Taşıması

Değerli kargolar Brüt kilogram başına 1000.00 Usd (veya bu değere eşit bir başka para birimi) veya daha fazla değer beyan edilmiş kargoların tümüne verilen addır. Bunlar; yürürlükte olan banknotlar, tahviller, hisse senetleri ve hisse senedi kuponları, seyahat çekleri veya kullanılmakta hazır banka kartları, kredi kartları, elmaslar(endüstriyel kullanım amaçlı elmaslar dahil) yakut, zümrüt, safir, opal ve gerçek inciler veya bunlardan üretilmiş mücevherler, saatler, altın külçe, altın sikke, granüle altın vb. Ürünlerin tamamını kapsamaktadır. Bu tür kargolar için özel bir etiketi yoktur. Ayrıca konsolide kargolar içerisinde olamaz ve paketler üzerinde değerli olduğunu veya kargonun içeriğini belirtecek işaretler olmamalıdır.

Havayolu Uçak Kargo Acentalarının Görev Yetki ve Sorumlulukları

Certificate

Basic Cargo Security

Bilinen göndericiden herhangi bir kargo kabulü yapılabilmesi için havayolu ambarlarında kargo kabul yetkisi.

Certificate

Dangerous Goods Regulations

Tehlikeli Maddelerin tanımlanması, sınıflandırılması, gönderici beyanı (Shipper’s Decleration) imzalama yetkisi.

Certificate

Basic Cargo Rating Course

Bilinen gönderici kargolarının tanım, fiyatlama, rezervasyon, airwaybill hazırlama, uçuş takip yetkisi.

Certificate

Basic Civil Aviation Security

Sivil havacılık yönetmeliği gereği uçaklara kabul edilen yolcu bagajları, kargolar ve havayolu ekipmanları güvenliği yetkisi.

Uçak Kargo Gönderilerinizde Ihtiyaçlarınıza uygun çözüm sağlarız…

Uçak kargo Nedir ? 1cbm kaç kgsdir ?

Uçak kargo; eşya terimi ile aynı anlamda olup, Havayolu ile taşınan veya taşınacak yüke denilir. Yolcunun beraberinde taşıdığı bagajdan ayrı bir yüktür.

Havayolu taşımalarında 1cbm/1m3 = 167kgs eşittir. Yükün ağırlığı daha hafifse bu ağırlık üzerinden ücretlendirilir.

Havayolları hafif kargolar için kapladığı alanı ücretlendirilebilir ağırlık olarak hesaplar, tahsil eder.

Detaylı Bilgi: 0(212)9702414

E-Mail: cargo@airlojistik.com

Uçak Kargo Etiketleme Neden Önemli ?

Özel ve Genel kargo gönderimlerinde etiketleme IATA tarafından yetkilendirilmiş paketleme firmaları, Havayolu ambar mal kabul personelleri tarafından doğru ve profesyonelce yapılabilir.

Lütfen Dikkat Edin;

Teslim edilmeden bu aşamada sizleri doğru tedarikçiler ile buluşturabiliriz. Her konuştuğunuz kişilere güvenmeyin, Sizi yarı yolda bırakabilirler.

Detaylı Bilgi: 0(212)9702414

E-Mail: cargo@airlojistik.com